BMX kola se těší stálé popularitě bez ohledu na okolní cyklistické trendy. A přesto minimum domácích výrobců zařazuje tento etalon zábavy do svého katalogu. Domácí Galaxy jde tak trochu proti proudu a pro letošní rok přichází rovnou se třemi modely pouličních, dirtových a pumptrackových rošťáků.
Dvacetipalcová kola BMX se mohou zdát, jakoby zaspala dobu – ocelový rám, ocelová řídítka i kliky a jedna brzda. Když se však podíváte k nejprestižnějším BMX značkám za Atlantik, zjistíte, že recept je stejný i u nejdražších kol, která vozí mistři světa v rampě nebo dirtu. Zábavný recept, ze kterého vaří právě tyto „superstars“ lze tedy poměrně snadno transformovat i do levných modelů. Třeba do novinek právě od Galaxy. Začínající či středně zkušený jezdec totiž těžko ocení zrovna ne levné komponenty prestižních značek, které jsou dimenzovány pro velké skoky na rovinu při „streetu“ nebo pro těžké rotační triky ve skateparku a rampě.
Trojce BMX od výrobce z Písku se jmenuje Early Bird, Pyxis a Spot. Ve stejném pořadí jde i cena. Tyhle odolné oceláky začínají na 6 990 Kč a končí nedaleko, těsně pod hranicí osmi a půl tisíce. Co v cenové kategorii zaujme na první pohled je rozhodně moderní grafický design ve spojení s barevnými kombinacemi. A že barvy mezi BMX v posledních letech rozhodně frčí více než dříve, kdy nebyla nouze o tzv. „all-black“. Důkazem je hlavně prostřední model a úplná novinka – Pyxis, s oranžovými plášti Kenda. Ostatně spolupráce se jmenovaným gumárenským velkovýrobcem využívají všechna kola Galaxy, nejen BMX.
Společným komponentem všech tří „béemixek“ je taktéž kombo sedlovky se sedlem. Oblíbené řešení vynikání nižší hmotností a ano – nejde z toho důvodu nastavit sklon sedla. Nenechte se však zmást, na BMX se opravdu nesedí. Nízká poloha sedla má svoje důvody - více prostoru pro práci s tělem a provádění triků, ale i snadné dosáhnutí nohou na zem, když přijde krize, kterou jezdec potřebuje ustát. Právě z důvodu pilování techniky jízdy a triků, které se někdy, přiznejme si, neobejdou bez pádu, jsou BMX kola ocelová. V jiných cyklistických kategoriích skoro zapomenutý materiál je zde používán pro výrobu rámu, vidlice, řídítek i klik. A protože je skoro každé BMX během svého života „otloukánkem“, jen tento materiál výhodou stálosti, dalo by se říci až nerozbitnosti. Přesvědčit se o tom mohou vaše děti třeba právě u modelů Galaxy. A jak nejlépe začít? Čtěte následující řádky…
Začínáme s BMX
Pro práci s kolem jsou nejlepší podmínky na bikrosové trati nebo na pumptracku. Především první zmíněná volba má hned několik výhod – extra širokou trať s velkými prostory na manévry. Není tedy problém trénovat ve více lidech – však bikros je sport s hromadným startem a není problém přihlásit se do spolku, který vedou profesionální jezdci. Pumptrack je velkým fenoménem, ale jde o dráhu na mnohem menším prostoru, více technickou, užší a s velmi zavřenými zatáčkami, které chtějí již nějakou tu zkušenost. Důležitá je tedy větší obezřetnost a snaha nebrzdit rychlejší jezdce.
Pokročilá jízda
Zvládnutá technika jízdy z bikrosu a pumpu lze dobře aplikovat ve skateparku nebo na skocích. Jejich výstavba je stále v rozmachu a v každém větším městě již narazíte na pěkný betonový park s variacemi různých překážek. Na takovém plácku to chce ale hodně obezřetnosti, bývá občas přeplněn nejen jezdci BMX, ale také koloběžkáři a skateboardisty. Volný skatepark se odmění možnostmi ke zkoušení různých triků pro odvážnější. Tolerance mezi jezdci je tady na prvním místě! A pravidlem je taktéž nikdy nezapomenout na přilbu a chrániče.
Výběr modelů BMX Galaxy: zde